offer image

W najbliższej okolicy…

Wodospad Szepit na potoku Hylaty to najbardziej efektowny i najwyższy wodospad w Bieszczadach. Położony w bliskiej odległości od ośrodka, mierzy sobie około 8 m długości. Można do niego dojść znakowaną ścieżką historyczno – przyrodniczą „Hylaty”. Drugi – równie ciekawy wodospad znajduje się na potoku Hulski. Docieramy do niego wędrując stokówką z Zatwarnicy w stronę Rajskiego. Za ruinami cerkwi w Hulskiem, idziemy wzdłuż potoku (zbaczamy ze szlaku) i idziemy wzdłuż potoku. Wodospad usłyszymy po szumach rzeki.

Chata bojkowska w Zatwarnicy to ośrodek kultury – punkt promocji i sprzedaży rękodzieła artystycznego i wyrobów rzemieślniczych. Powstała z inicjatywy miejscowej społeczności by zachować pamięć o przodkach, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Wewnątrz znajduje się ciekawa ekspozycja.

Nieistniejące wsie Krywe, Hulskie i Tworylne w Dolinie Sanu – to unikatowe miejsce w całych Bieszczadach. Z dala od ruchliwych szlaków, zwłaszcza wczesną wiosną ukazuje ślady mieszkającej tutaj niegdyś ludności – Bojków. Wsie położone wzdłuż Sanu, tuż pod pasmem Otrytu obecnie kryją w sobie pozostałości w postaci ruin cerkwi, cmentarzy, zabudowań, piwnic. Wczesną wiosną zakwitają drzewa owocowe – jabłonie, czereśnie, grusze. Jest to ostoja zwierzyny – niedźwiedzia brunatnego, żubra, wilka czy też węża Eskulapa.

Chata Socjologa to schronisko turystyczne, które zostało wybudowane w 1973 r. na jednym z najdzikszych pasm w Bieszczadach – Otrycie. Powstała wówczas „idea zorganizowania studenckiej bazy z dala od szumu i zgiełku „wielkiego świata”. Wybór padł na powtórnie zdziczałe i w ogóle nie zamieszkane ostępy bieszczadzkiego pasma górskiego o nazwie Otryt. Izolacja położonej na szczycie chatki umożliwiała swobodną wymianę myśli wśród jej bywalców bez narażania się na niebezpieczeństwo inwigilacji ze strony UB” (frag. Ze strony www.otryt.bieszczady.pl). Obecnie na Otrycie stoi druga chata, gdyż ta pierwsza w 2003 r. spłonęła. Szybko odbudowana przyciąga tu wielu turystów. Od 2016 r. działa tu obserwatorium, z którego można oglądać wyjątkowo gwieździste bieszczadzkie niebo.

Rezerwat faunistyczne „Krywe” (pow. 511,73 ha) obejmuje swoim zasięgiem 10-kilometrowy odcinek doliny Sanu pod Otrytem. Jest to wyjątkowe miejsce w którym San wije się pomiędzy wzgórzami. Rezerwat chroni bogata florę z 22 skupiskami roślinnymi, duże ssaki puszczańskie, liczne gatunki płazów i gadów, w tym największego w Polsce węża eskulapa – niejadowitego i najrzadszego spośród polskich gadów.